Skip to content →

Bohem Tarzından Ödün Vermeyenlere En Güzel Kolye Modelleri

Sanata ve edebiyata ilgili aynı zamanda özgürlüğün tadını doyasıya çıkartan bohem tarza gönül verenler kıyafetten aksesuara kadar birçok parçada mutlaka bohem rüzgarı estiriyorlar. Özellikle festivallerde ya da günlük yaşamda çokça rastladığımız bohem tarzın aksesuarları da kendine özgü ve özgür ruhlu. Kolyelerde birçok farklı modelin bulunduğu bohem tarz ile bu tarz kıyafetleri giymeseniz dahi imajınızda bu kolyelerle fark yaratabilirsiniz.

Püsküllü uzun kolyeler:

Püskül; bohem tarzın vazgeçilmez bir detayı. Ayakkabıdan kıyafetlere ve kolyelere kadar her parçada püskül detaylarını görebilirsiniz. Bir silindir ya da oval bakır görünümde halkaya bağlanmış farklı boydaki püsküllerden oluşan uzun kolyeler de bu tarzın en çok rastlanan kolyeleri arasında. Püsküller deri veya kumaş parçasından oluşabileceği gibi birçok renk yerine tek renkten de oluşabiliyor. Ayrıca püsküllerden oluşan bu kolyeler sadece deri ipten oluşabilir ya da ince bir zincirle boyna bağlanabilir. Bu kolyelerdeki püsküller arasında kimi zaman minik taşlar ya da boncuklar da görmek mümkün.

Abartılı taşlı kolyeler:

Bohem tarzda abartıya çoğu zaman rastlanıyor. Antik tarzı andıran birçok renkte ve uyumlu irili ufaklı boncuklardan oluşan kolyeler arasında antik paralar ya da bakır taşlar kullanılıyor. Birçok sıra boncuktan oluşan bu kolyeler boyna takıldığında zaman zaman göğüse kadar yer kaplayabildiğinden şık görünümle beraber abartılı bir görünüm de oluşturabiliyor. Bu model kolyeleri özellikle V yaka ya da straplez kesim üstler ya da elbiselerle tercih edebilirsiniz.

Sadece metal parçadan oluşan kolyeler:

Birçok materyal yerine sadece metal alaşım üzerine gümüş kaplama olan kolyeler de ağır duruşu ile bohem tarzı sevenler tarafından sıkça tercih ediliyor. Osmanlı paraları ya da yuvarlak metallerin uçtan sallandığı bu modellerinde geniş bir yer kapladığı görülmektedir. Bu tarz kolyeler özellikle beyaz renk kıyafetler ile çok hoş bir görünüm oluşturmaktadır.

Tüylü kolyeler:

Birçok boyda görebileceğiniz bu modelde kolyeleri choker ya da uzun tarzda stiline yakışanı tercih edebilirsiniz. Özellikle deri ipe bağlanan tüylü kolyelerde zaman zaman metal boncuklar ya da metal şekiller de görülebilmektedir. Kızılderelilein tarzını anımsattığı tüylü kolyelerin tüylerinin bağlandığı yuvarlak kısımda çoğunlukla kızıldereli inancından olduğu kabul edilen düş kapanı da görülmektedir.

Published in Aksesuar Modası

Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir